20.7 C
Kyiv
Середа, 16 Липня, 2025

Новий план Трампа щодо України викликає питання

Президент США Дональд Трамп, схоже, знайшов новий підхід до озброєння України: європейські союзники мають пожертвувати свою військову техніку Києву, а натомість закупити найсучасніші американські системи. Про це він заявив в Овальному кабінеті, анонсувавши план, розроблений спільно з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. Ця ініціатива, що викликала як схвалення, так і питання, передбачає постачання Україні вкрай необхідних систем ППО, зокрема Patriot, інформує Завтра.UA.

“Диявол криється в деталях”: Несподіване оголошення та його наслідки

Оголошення Трампа стало несподіванкою для багатьох європейських союзників, оскільки, схоже, їх не попередили про точні деталі плану заздалегідь. Високопоставлені джерела з посольств двох північноєвропейських країн у США повідомили Reuters, що дізналися про план одразу після його оголошення. “У мене чітке відчуття, що нікого заздалегідь не поінформували про точні деталі”, – зазначив один європейський посол. Це підкреслює, що Трамп представив радше рамкову програму, ніж детальний план, і реалізація цієї ініціативи залежатиме від подальших переговорів щодо того, хто і яку саме техніку надасть.

Patriot у центрі уваги: Хто готовий пожертвувати?

Ключовим питанням є постачання зенітно-ракетних комплексів Patriot, які довели свою ефективність у захисті українських міст від російських балістичних ракет. За словами Трампа, деякі системи Patriot мають прибути до України “протягом кількох днів”, що суперечить оцінкам деяких європейських чиновників, які вважають, що це займе місяці.

Під час зустрічі з Трампом Марк Рютте згадав шість країн НАТО – Фінляндію, Данію, Швецію, Норвегію, Нідерланди та Канаду – як тих, хто готовий взяти участь у схемі закупівлі зброї. Крім того, німецькі, грецькі, нідерландські та іспанські офіційні особи розглядаються як потенційні донори батарей Patriot, оскільки вони мають кілька систем або стикаються з відносно незначними загрозами. Однак деякі з них, зокрема Греція та Іспанія, раніше чинили опір таким закликам, стверджуючи, що ці системи необхідні для власної оборони.

Зміна тону та політичний розрахунок Трампа

Зміна риторики Трампа щодо України та Росії привітали в Києві та серед союзників, які відзначили значне відхилення від його попередніх схвальних висловлювань про президента Росії Володимира Путіна. За словами американських чиновників, це посилення риторики сталося на тлі дедалі твердішого переконання, що Путін не веде переговори добросовісно.

Колишній посол США в НАТО Курт Волкер зазначив, що Трамп “знайшов спосіб збалансувати підтримку України з політичними реаліями Республіканської партії”, оскільки гарантування європейськими союзниками поставок озброєнь США “дуже відповідає тому, що він говорив під час передвиборчої кампанії” про збільшення витрат європейських країн на оборону.

Виклики та подальші кроки

Незважаючи на позитивну реакцію, попереду стоїть величезна робота. Американські чиновники зараз активно ведуть переговори з союзниками по НАТО, щоб з’ясувати, хто що готовий надіслати Україні. Механізм координації поставок здійснюватиметься через місію НАТО “Допомога НАТО у сфері безпеки та навчання для України”, що базується в Німеччині.

Хоча Європейські чиновники загалом поставилися до цього схвально, все ж є питання щодо фінансування та відповідальності. Голова зовнішньої політики ЄС Кая Каллас зазначила, що “якщо ми платимо за цю зброю, це наша підтримка”. Вона додала, що якщо обіцяється надати зброю, але хтось інший за неї платить, то це насправді не той, хто її надає.

Адміністрація Трампа розглядає наявні запаси НАТО та намагається переконати союзників пожертвувати обладнання в обмін на певний “торг”, такий як відмова від майбутнього прийняття військової техніки або відправка боєприпасів в обмін на більш ранню дату поповнення запасів.

За словами офіційних осіб, деталі “дуже розпливчасті”, але “люди поки що казали: “Ми можемо допомогти”. Що це означає, ніхто ще не знає.

Нагадаємо, раніше Рубіо розкрив, як Трамп планує змінити світовий порядок.

Останні новини
Ще новини