Масштабна корупційна схема, яка виснажувала надра Донеччини та обкрадала державу на понад 5 мільярдів гривень, нарешті розкрита. Державне бюро розслідувань (ДБР) завершило досудове розслідування щодо злочинної організації, яка незаконно видобувала вугілля. Наразі усі матеріали справи відкриті для ознайомлення обвинуваченим та їхнім захисникам, інформує Завтра.UA.
Деталі злочинної схеми та її викриття
У листопаді 2024 року працівники ДБР припинили незаконний видобуток вугілля поблизу шахти Свято-Покровська в селищі Курицине Краматорського району Донецької області. Слідство встановило, що у 2021 році одне з приватних товариств отримало ліцензію на геологічне вивчення та дослідно-промислову розробку родовища кам’яного вугілля, але так і не розпочало роботи. Цим скористалася група осіб, яка створила злочинну організацію.
Ролі угруповання та механізми приховування
До складу злочинної організації, окрім ініціатора, входило 8 осіб, які відповідали за технічне забезпечення видобутку, охорону території, контроль за шахтарями, облік та реалізацію незаконно видобутого вугілля. Члени угруповання здійснювали видобуток вугілля на глибині близько 80 метрів без жодних дозвільних документів. Для цього вони навіть переобладнали старий недіючий вентиляційний канал шахти Свято-Покровська у ствол для спуску шахтарів.
Особливо цинічним є факт, що організатор незаконного бізнесу домовився з головою місцевої територіальної громади. Останній, за даними слідства, допоміг захопити земельну ділянку для видобутку вугілля, підробивши документи щодо її передачі в оренду підконтрольному підприємству. Крім того, керівник місцевої громади активно прикривав незаконну діяльність на захопленій ділянці.
Легалізація незаконних доходів та інкриміновані статті
Злочинна організація діяла з грудня 2021 року по листопад 2024 року. За цей період окремі учасники схеми легалізували понад 80 000 тонн незаконно видобутого вугілля, продаючи його фізичним та юридичним особам.
Фігурантам інкримінуються злочини за такими статтями Кримінального кодексу України:
- Стаття 255 (створення злочинної організації);
- Стаття 240 (незаконний видобуток корисних копалин, зокрема вугілля);
- Стаття 206 (перешкоджання законній господарській діяльності);
- Стаття 209 (легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом);
- Стаття 358 (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів).
Санкція зазначених статей передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років. Процесуальне керівництво у справі здійснює Офіс Генерального прокурора.
Нагадаємо, раніше стало відомо про Корупційний улов: посадовця податкової Хмельниччини спіймали “на гарячому” з хабарем у 200 тисяч.